Avalehele
About the company Hot-dip galvanizing process Passiveerimine Client information Gallery FAQ Contact
EST ENG
Quality requirements

Contact
GALV-EST AS
Kuusalu vald 74604
Kiiu Harjumaa
Phone +372 60 35 770
galv-est@galv-est.ee

Customer service:
Phone +372 603 5773
GSM +372 53 33 0093

Download contract formNõuded tsingitava terase keemilisele koostisele Lae alla PDF

NÕUA TERASE TARNIJALT MATERJALI, MILLE KEEMILINE KOOSTIS SOBIB KUUMTSINKIMISEKS. ÄRA RISKI KVALITEEDIGA!

Kuumtsinkida on võimalik kõiki tavalisi süsinik- ja valuteraseid, kuid tsinkimise tulemused võivad olla väga erinevad. Paraku toimub kuumtsinkimisel terastoote pinna ja tsingikihi vahel ka teatud keemiline protsess, mis iseenesest parandab tsingi seotust tootega, kuid muudab oluliseks kasutatud terase keemilise koostise. Lähiminevikus kasutati meil kuumtsinkimist haruharva ja paljudel materjalide ostjatel ja ka tootjatel puudub teadmine, millise keemilise koostisega teras annab parima tsinkimise kvaliteedi. Samuti ei pea idapoolsed terasetehased eriti oluliseks täpselt reguleerida selliste metallilisandite nagu räni ja fosfor sisaldust. Paraku on just need keemilised elemendid olulised kuumtsinkimise kvaliteedi mõjutajad. Kuna nii räni kui ka fosfor on terasele vajalikud legeerivad elemendid, siis nendeta läbi ei saada, kuid nende sisaldus kvaliteetse tsingikihi saavutamiseks on suhteliselt täpselt reguleeritud.

Madala ränisisaldusega terased(Si < 0,03%) peale kuumtsinkimist on visuaalset väga ilusa, heleda ja läikiva pinnaga, kuid EVS-EN ISO 1461 nõuetele vastava tsingikihi paksuse saavutamine on raskendatud.

Terase madala ränisisalduse piiris lisaks ränile on tähtis arvestada ka fosfori sisaldust ja terasprofiili valtsimise viisi.

Külmvaltsitud teras:

Si < 0,03% ja Si + 2,5 x P < 0,04%

Kuumvaltsitud terasele on
ränisisaldus veelgi olulisem, kuid fosfori sisaldus on vähema tähtsusega:

Si < 0,02% ja Si + 2,5 x P < 0,09%

Kui räni ja fosfori sisaldus ületab eeltoodud piirid sattub teras nn Sandelini nähtuse piirkonda (vt graafikut, Si < 0,15% ). Selline teras ei ole kvaliteetselt tsingitav – tsingikiht on paks, habras. Suur lahtikoorumise tõenäolisus.

Keskmise ränisisaldusega terased (Si = 0,15 – 0,22%) on hästi tsingitavad, tsingikiht on helehall ja selle paksus kindlalt tagab EVS-EN ISO 1461 esitatud nõuedet.

Kõrgendatud ränisisaldusega teraseid (Si = 0,23 – 0,30%) võib kasutada saavutamaks tsingikihile esitatud ülenormatiivset paksust. Kuid peab arvestama et selline tsingitud pind on hapram, visuaalselt tumehall või laiguline. Transpordil ja paigaldusel vajalik hoolikas käitlemine.

Terased ränisisaldusega Si > 0,30% ei kuulu kuumtsingitavateks. Tsingikiht on ülipaks (üle 200µm) , ebaühtlane ja habras. Kihi lahtikoorumine on ajaküsimus.

Terase ränisisalduse ja tsingikatte paksuse suhe.